Czy wiesz, że Toruń to miasto, które ma szczególne znaczenie dla rozwoju polskiej kinematografii? To w Toruniu powstało wiele ważnych dla rozwoju kultury i sztuki filmów. To jedno z ulubionych przez twórców miast, które stało się tłem wielu znanych filmów. Ciekawi jesteśmy, czy znacie produkcje filmowe związane z Toruniem? Zapraszamy do lektury!
Produkcje filmowe związane z Toruniem
Prawo i pięść, to film nakręcony przez Jerzego Hoffmana i Krzysztofa Skórzewskiego, którego premiera odbyła się w nieistniejącym już Kinie Grunwald, nakręcono na toruńskim Rynku Nowomiejskim, a także w odchodzącej od niego ulicy Ślusarskiej. W scenach filmu możecie dostrzec także ulicę Ciasną, Mostową i Podmurną.
Ulicę Podmurną uwieczniono także w innych filmach, w „Ludziach z Wisły” Aleksandra Forda (zdjęcia kręcono również na Bulwarze Filadelfijskim), „Panoptikonie” Marcina Gładycha, „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego.
Jakie jeszcze znane filmy nakręcono w Toruniu?
Produkcje filmowe nakręcone w Toruniu zawierają sceny, do nagrania których tłem stały się także zabytki. Rynek Staromiejski i Dwór Artusa możemy zobaczyć w filmie Janusza Majewskiego „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Także ulica Szewska i ulica Przedzamcze zostały w tej produkcji uwiecznione. Ta ostatnia stała się również tłem do nagrania scen w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego czy „Wściekłym” Romana Załuskiego.
Andrzej Seweryn debiutował filmem „Kto nigdy nie żył”, kręconym w okolicach Krzywej Wieży, w filmie pojawia się również Rynek Staromiejski oraz ulica Żeglarska.
Obok Bulwaru Filadelfijskiego, ul. Żeglarska, stała się również głównym tłem przy kręceniu scen kultowego już dziś filmu „Rejsu” Marka Piwowskiego.
Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to miejsce akcji m.in. w filmie „Zamach” Jerzego Passendorfera, opowiadającym o zamachu na generała Fransa Kutscherę. Pojawia się również w „Tataraku”.
W filmie „ Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta, w którym wystąpiła Beata Tyszkiewicz, Danuta Szaflarska, Irena Kwiatkowska, Nina Andrycz, Ewa Krasnodębska, Roman Kłosowski i pochodzący z regionu kujawsko–pomorskiego Jan Nowicki, możemy zobaczyć toruński Areszt Śledczy tzw. Okrąglak.
Niektóre produkcje filmowe doczekały się wyróżnień. Najnowszą produkcją nagrodzoną na Festiwalu Filmowym w Gdyni jest film pt. ,,Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, który pokazał w filmie malownicze uliczki Starego Miasta.
Znane postacie związane z Toruniem
Toruń to miasto skąd pochodzą albo z którym związani są wybitni polscy artyści i artystki m.in:. Joanna Koroniewska, Adrianna Biedrzyńska, Olga Bołądź – aktorki urodzone w Toruniu, Małgorzata Kożuchowska, która w Toruniu się wychowywała, wybitny polski filmoznawca i krytyki filmowy Bolesław Michałek (urodzony w Toruniu) czy kompozytorzy muzyki filmowej Kazimierz Serocki (urodzony w Toruniu) i Grzegorz Ciechowski (działalność artystyczną zaczynał w toruńskim klubie studenckim „Od Nowa”).
Toruń jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych na mapie Polski. Jest miastem wielu międzynarodowych festiwali i miejskich wydarzeń artystycznych. Jeśli macie artystyczną duszę, to serdecznie zapraszamy Was na jedno z nich. W zakładce wydarzenia Torunia możecie na bieżąco śledzić co aktualnie dzieje się w naszym mieście.
Comment (0)