O tym, że 8 marca jest Dzień Kobiet, wie niemal każdy, o tym, że 2 dni później swoje święto obchodzą panowie, wie mało kto. 10 marca to Dzień Mężczyzn i właśnie w związku z tą datą przedstawimy Wam kliku sławnych Torunian.
Dzień Mężczyzn — początki
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn ma swoje początki w Trynidadzie i Tobago. Tam wspólnie z Organizacją Narodów Zjednoczonych postanowiono uhonorować panów za ich wkład w rodzinę, małżeństwo, wychowanie dzieci, a także opiekę społeczną. W ponad 80 państwach Dzień Mężczyzn obchodzi się 19 listopada. W tym dniu szczególną uwagę poświęca się pozytywnym, męskim wzorcom i dyskutuje się o tak zwanej toksycznej męskości, która prowadzi do przeciążenia i problemów emocjonalnych, a nawet psychicznych.
Dzień Mężczyzn w Polsce
W Polsce Dzień Mężczyzn obchodzimy 10 marca. Ta data została wybrana prawdopodobnie jako upamiętnienie śmierci 40 męczenników z Sebasty, którzy 10 marca 320 roku zostali straceni w ramach kary za odmowę wyrzeczenia się wiary rzymskokatolickiej. Wiele wskazuje również na to, że jest to po prostu ukłon pań w stronę panów w ramach podziękowania za kwiaty otrzymane dwa dni wcześniej. Warto wiedzieć także o tym, że 30 września w naszym kraju obchodzony jest Dzień Chłopaka. Wielu osobom te dwa terminy się mylą. Żeby uniknąć nieporozumień, pamiętajmy, że są to dwa odrębne święta. 10 marca życzenia kierujemy do dojrzałych mężczyzn, a 30 września obdarowujemy młodych chłopców.
Sławni torunianie
Wśród wybitnych torunian znajduje się wielu wspaniałych mężczyzn. Poniżej przedstawiamy sylwetki pięciu z nich.
Mikołaj Kopernik
Mikołaja Kopernika nie trzeba nikomu przedstawić, To z pewnością najbardziej znany na całym świecie torunianin. Jednak gdyby ktoś nie pamiętał, przypominamy, że ten wybitny astronom, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego był również prawnikiem, lekarzem oraz duchownym. Urodził się 19 lutego 1973 roku w Toruniu, a zmarł prawdopodobnie 21 maja 1543 roku we Fromborku. Aby lepiej poznać jego historię, zachęcamy do odwiedzin Domu Mikołaja Kopernika oraz Planetarium, które mieści się w Toruniu przy ulicy Franciszkańskiej.
Tony Halik
Jego prawdziwe imię i nazwisko brzmiało Mieczysław Sędzimir. Urodził się 24 stycznia 1921 roku w Toruniu. Zmarł 23 maja 1998 roku w Warszawie. Był jednym z najbardziej znanych polskich podróżników, fotografów i dziennikarzy. Zasłynął jako współtwórca popularnego programu podróżniczego „Pieprz i wanilia” i autor kilkunastu książek. W obszarze jego zainteresowań znajdowało się między innymi życie i kultura plemion Afrykańskich. W czasie swoich podróży poznał ponad 70 krajów i wiele znanych postaci. Podobno nawet samą królową Elżbietę. Był postacią niezwykle barwną. Kreował swój wizerunek w taki sposób, że do dziś nie wiadomo do końca co było prawdą, a co jedynie wytworem jego wyobraźni.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego niezwykłego Torunianina, koniecznie odwiedź Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu.
Bogusław Linda
Urodził się 27 czerwca 1952 roku w Toruniu. W 1975 roku ukończył PWST w Krakowie. Sławę przyniosła mu rola Franza Maurera w filmie „Psy” Władysława Pasikowskiego. Jest jednym z najbardziej znanych, polskich aktorów swojego pokolenia. Grał również w filmach Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland i Andrzeja Wajdy. Jest współzałożycielem i pedagogiem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Na swoim koncie posiada wiele nagród oraz nominacji. Od 2004 roku posiada swoją katarzynkę w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu.
Sławomir Wierzcholski
Urodził się 19 kwietnia 1958 roku w Toruniu. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale swoje życie zawodowe związał z muzyką, która była mu bliska już od najmłodszych lat. Przygodę z komponowaniem rozpoczął w 8 klasie podstawówki. Uczęszczał do Domu Harcerza w Toruniu na lekcje gry na gitarze. W późniejszych latach był wolnym słuchaczem historii jazzu na Uniwersytecie Indiana w Bloomington w USA. Jest znany jako założyciel i lider grupy Nocna Zmiana Bluesa, najpopularniejszy polski bluesman, wirtuoz harmonijki ustnej oraz autor dwóch podręczników gry na tym instrumencie. Od 2011 roku posiada swoją katarzynkę w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu.
Maciej Dowbor
Urodził się 22 grudnia 1978 roku w Toruniu. Jest dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym. Karierę medialną rozpoczął w 1999 roku, od prowadzenia audycji „Departament Sportu” w radiowej trójce. Następnie pracował dla stacji TVN, potem TVP 2, a od 2005 roku związany jest z Polsatem. Od 2014 prowadzi wraz z Piotrem Gąsowskim program „Twoja twarz brzmi znajomo”. Od 2015 roku pracuje dla radia RM FM, w którym najpierw prowadził audycję „Rozmowy w biegu”, a następnie weekendowy program poranny „Wolno wstać”.
Zapraszamy również do lektury artykułu Dzień Kobiet, poznaj sławne torunianki, w którym przeczytasz o pięciu znanych panach, którzy urodzili się w naszym pięknym Toruniu.