Naprzeciw toruńskiej starówki, pomiędzy głównym korytem Wisły a tak zwaną Małą Wisłą, na wodach królowej polskich rzek, leży wyspa zwana Kępą Bazarową. Nazwa Kępa Bazarowa nie jest przypadkowa, szczególnie upodobali ją sobie kupcy i stanowiła dla nich element szlaku handlowego i stąd wzięło się jej nazewnictwo. Kępa bazarowa to także miejsce ważnych dla Torunia wydarzeń historycznych, to właśnie tu podpisano traktat o pokoju toruńskim w 1411 roku.
Kępa Bazarowa dawniej
Kępa Bazarowa to wyspa między Wisłą a jej południową odnogą tzw. Małą Wisłą, znajduje się, dokładnie naprzeciwko historycznego centrum Torunia. W XVIII wieku jej obszar stał się miejscem niekontrolowanego handlu i pozacechowego rzemiosła. W 1813 roku w czasie oblężenia rosyjskiego została podpalona i zniszczona. Jej wygląd zmieniał się na przestrzeni wieków, na co wpływ oczywiście miała rzeka Wisła i jej nurty. Powierzchnia wyspy powiększyła się w połowie XIX w. Wówczas podjęto działania regulujące koryto rzeki.
Kępa bazarowa dziś
Aktualnie Kępa to rezerwat leśny leśnym zajmujący 32,4 ha, który został utworzony w 1987 roku. Pod ochroną znajdują się skupiska drzew łęgowych oraz drzewostan wierzbowo – topolowy, jesionowo – wiązowy. Ponadto na Kępie Bazarowej jest 450 gatunków roślin.
Rezerwat imponuje także fauną. Spotkacie tu wiele odmian ptaków, ponieważ jest to miejsce na szlaku migracyjnym. Oprócz 58 gatunków ptactwa takich jak myszołowy, dzięcioły, nurogęsi, puszczyki i jarzębatki są tu także orły bieliki. Poza tym teren wyspy zamieszkują także bobry i łasice.
Kępa Bazarowa jest obecnie częścią europejskiego programu Natura 2000 Doliny Dolnej Wisły.
Jak dostać się na Kępę Bazarową?
Sposobów jest kilka. Rodziny z dziećmi bardzo chętnie wybierają rejs łodzią turystyczną Katarzynka, która wypływa od strony wybudowanej w 1432 roku zabytkowej Bramy Mostowej. Jest to doskonała atrakcja dla najmłodszych turystów, a bilety nie są drogie.
Na Kępę Bazarową można również podjechać komunikacją miejską. Z przystanku autobusowego przy Placu Rapackiego w wybranym kierunku jadą linie 11, 14, 22, 27, 36. Aby dotrzeć na miejsce, wysiądźcie na drugim przystanku i podążajcie ulicą Majdany, która poprowadzi Was do celu.
Miłośników pieszych wycieczek zachęcamy do spaceru. W tym przypadku, idąc od Starego Miasta, trzeba przejść przez most Piłsudskiego. Trzymajcie się jego wschodniej strony. Za mostem należy skręcić w lewo w ulicę Dybowską. Po około 500 metrach dojdziecie do ulicy Majdany, którą należy pójść aż do samego końca. Spacer nie powinien Wam zająć więcej niż 30 minut.
Dobrym pomysłem jest również wycieczka rowerowa. W tym celu można skorzystać z systemu Torvelo i wypożyczyć rowery, które znajdują się w wielu puntach miasta. Instrukcję bez trudu znajdziecie w internecie.
Zamek Dybów koło Kępy Bazarowej
Będąc na Kępie Bazarowej, zarezerwujcie sobie czas i przy okazji odwiedźcie ruiny Zamku Dybów. Leży on na tym samym brzegu Wisły, ale po drugiej stronie mostu Piłsudskiego, tuż obok plaży miejskiej. Zwiedzanie jest darmowe. Teren jest uporządkowany, mimo wszystko trzeba zachować ostrożność, łatwo o wypadek. Najlepiej zachowały się mury zewnętrzne zamku oraz brama główna prowadząca na dziedziniec.
Kępa Bazarowa to miejsce, które polecamy Waszej uwadze podczas zwiedzania Torunia, a jeśli szukacie miejsca noclegowego, to zapraszamy do skorzystania z oferty Rentoom.
Comment (0)