Toruń to jedno z najbardziej gotyckich miast w Polsce. Czerwona cegła kościołów, murów obronnych, bram czy ruin zamku krzyżackiego to bardzo wyróżniająca dla cecha miasta. Spacerując uliczkami starówki, co chwilę spotykamy gotyckie budowle. Nie bez powodu hasło: „gotyk na dotyk” przyjęło się jako promujące miasto Toruń, które od czasów średniowiecza zachowało się w stanie prawie że nienaruszonym.

Toruński Gotyk

Toruń jest drugim po Krakowie, a na Północy pierwszym, największym i oryginalnym średniowiecznym zespołem architektonicznym. Toruńska architektura gotycka była wyjątkowa, ponieważ, charakteryzowała się rozmachem i wyznaczała nowe standardy w budownictwie.

Ratusz Staromiejski będący najwybitniejszym osiągnięciem europejskiej architektury świeckiej średniowiecza był miejską formą wyrażenia zamożności i niezależności ówczesnego mieszczaństwa. Gotycka architektura sakralna także odznacza się wyjątkową wartością i rangą Torunia.

Na Waszej liście obowiązkowych obiektów do zwiedzania powinny znaleźć się Ratusz Staromiejski, Kościół Mariacki, Dom Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, Brama Klasztorna, mury obronne, Brama Żeglarska – ul. Żeglarska (kamienice), Muzeum Diecezjalne (gotycka kamienica, sztuka gotycka), Katedra Świętojańska, ul. Łazienna (kamienice), Brama Mostowa – spichrze, Dwór Bractwa św. Jerzego, ruiny Zamku Krzyżackiego, Kościół św. Jakuba.

Gotowi na podbój perły gotyku? Zapraszamy do Torunia! Jeśli szukacie wygodnego i bezpiecznego noclegu w Toruniu, to zapraszamy do skorzystania z oferty Rentoom.