Czy wiedziałeś, że…? 8 mało znanych faktów na temat Torunia

Pewne rzeczy z Toruniem kojarzą się niemal automatycznie. Obudzeni w środku nocy zapewne powiecie, że pierniki i Mikołaj Kopernik. O tym, że miasto jest enklawą nietoperzy, słyszeli tylko nieliczni. Jakie jeszcze tajemnice skrywa Toruń?

1. Toruńskie nietoperze

Szacuje się, że w Toruniu mieszka około 500 nietoperzy należących do 8 różnych gatunków. Wśród nich jest między innymi szczególnie chroniony nocek duży, nocek łydkowłosy i mopek. Miasto jest zatem jednym z największych w Polsce skupisk tego ssaka. Nietoperze są bardzo pożyteczne. Zjadają ogromne ilości komarów, chroniąc nas tym samym przed tymi natrętnymi owadami.

2. Most Pauliński

Jeszcze 150 lat temu Stare Miasto i Nowe miasto oddzielała dolina, stanowiąca koryto dla strumienia Podstolec. Nad nią przerzucony był most, który łączył dwie części Torunia. Dziś Most Pauliński to jedynie nazwa ulicy, a pozostałości konstrukcji dawnego mostu są ukryte po ziemią.

3. Digitus Dei

Na południowej stronie wieży Katedry Świętych Janów znajduje się średniowieczny zegar. Jego tarcza ma średnicę 5 metrów i jest drugą co do wielkości w Polsce. Czas pokazuje pojedyncza wskazówka zakończona wizerunkiem dłoni z wyciągniętym palcem wskazującym. Digitus Dei oznacza Palec Boży.

4. Katarzynka

Najpopularniejszy toruński piernik zwany Katarzynką zawdzięcza swój niepowtarzalny kształt połączeniu sześciu kół.

5. Toruńska plaża

Toruń posiada trzy miejskie plaże, przy na Błoniach, przy Winnicy oraz przy Zamku Dybowskim. Największa jest pierwsza. Zajmuje obszar 1400 m2. Plażowicze mogą odpocząć w cieniu palm i skorzystać z 30 drewnianych leżaków, 2 hamaków, 15 leżako-łóżek i 6 parasoli. Dla aktywnych są też stoły do ping-ponga, boisko do siatkówki oraz siłownia.

6. Deptak herbów i miast partnerskich Torunia

Idąc ulicą Szeroką, zazwyczaj podziwiamy piękno miejskich kamienic, ale jeśli spojrzycie w dół, zauważycie, że idziecie po Alei Herbów. Na 22 płytach umieszczonych pod Waszymi stopami znajdziecie herby i nazw miast, które w czasach handlowej świetności Torunia były jego partnerami.

7. Toruńskie tramwaje

Pierwszy tramwaj, zaprzężony w konie, pojawił się w Toruniu 1891. Od 1900 po Toruniu jeździły tramwaje elektryczne. Obecnie po mieście porusza się 8 linii: 5 dziennych, 2 nocne i 1 sezonowa.

8. Toruńska przekupka

Osiołek pręgierz, piesek Filuś, flisak oraz Mikołaj Kopernik to pomniki, które znają niemal wszyscy, ale mało kto wie, że w Toruniu znajduje się pomnik przekupki. Pomnik przedstawiający kobietę o zaczepnym spojrzeniu, zadartym nosie, z gęsią pod pachą, koszykiem pełnym jajek w lewej dłoni i wagą przy prawej stopie siedzi się na ławce umieszczonej przed budynkiem dawnego zboru protestanckiego a naprzeciwko Gospody pod Modrym fartuchem na Rynku Nowomiejskim. Toruńska przekupka przypomina o targowych tradycjach tego miejsca.

Zobacz także:

Najpiękniejsza ulica Torunia

Planetoida (12999) Toruń

Apartamenty w Toruniu