Kępa Bazarowa — rezerwat przyrody w Toruniu

Kępa Bazarowa rezerwat przyrody w Toruniu

Naprzeciw toruńskiej starówki, pomiędzy głównym korytem Wisły a tak zwaną Małą Wisłą, na wodach królowej polskich rzek, leży wyspa zwana Kępą Bazarową. Co ciekawe można się na nią dostać, a naprawdę warto. Sprawdźcie jak i dlaczego.

Jak dostać się na Kępę Bazarową?

Sposobów jest kilka. Rodziny z dziećmi bardzo chętnie wybierają rejs łodzią turystyczną Katarzynka, która wypływa od strony wybudowanej w 1432 roku zabytkowej Bramy Mostowej. Jest to doskonała atrakcja dla najmłodszych turystów, a bilety nie są drogie.

Na Kępę Bazarową można również podjechać komunikacją miejską. Z przystanku autobusowego przy Placu Rapackiego w wybranym kierunku jadą linie 11, 14, 22, 27, 36. Aby dotrzeć na miejsce, wysiądźcie na drugim przystanku i podążajcie ulicą Majdany, która poprowadzi Was do celu.

Miłośników pieszych wycieczek zachęcamy do spaceru. W tym przypadku, idąc od Starego Miasta, trzeba przejść przez most Piłsudskiego. Trzymajcie się jego wschodniej strony. Za mostem należy skręcić w lewo w ulicę Dybowską. Po około 500 metrach dojdziecie do ulicy Majdany, którą należy pójść aż do samego końca. Spacer nie powinien Wam zająć więcej niż 30 minut.

Dobrym pomysłem jest również wycieczka rowerowa. W tym celu można skorzystać z systemu Torvelo i wypożyczyć rowery, które znajdują się w wielu puntach miasta. Instrukcję bez trudu znajdziecie w internecie.

Dlaczego warto udać się na Kępę Bazarową?

Kępa Bazarowa to wyspa o powierzchni 70 ha, maksymalnej szerokości 438 metrów i długości nieco ponad 2,5 kilometra. Swoją nazwę prawdopodobnie zawdzięcza temu, że w czasach średniowiecznych odbywał się na niej handel towarami różnego rodzaju.

Niemal połowę powierzchni Kępy Bazarowej stanowi rezerwat przyrody. Pod ścisłą ochroną znajduje się piękny las łęgowy wierzbowo-topolowy. Najwyższe wierzby osiągają wysokość do 35 metrów, a topole rosną nawet do 47 metrów. Na wyspie ze względu na sprzyjające warunki bytuje również wiele ciekawych gatunków ptaków. Spotkać na niej można myszołowy, dzięcioły duże, czarne i zielone, nurogęsi, puszczyki, jarzębatki, zimorodki, gągoły a czasem nawet orły bieliki. Poza tym teren Kępy Bazarowej zamieszkują łasice, lisy, bobry, sarny i dziki. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek dla miłośników dzikiej przyrody, którzy lubią spacerować pośród naturalnej roślinności.

Kępa Bazarowa to także miejsce powstawania najpiękniejszych fotografii toruńskiej panoramy. Z punktu widokowego rozpościera się doskonały widok na mury obronne Torunia.

Warto również zapamiętać, że to właśnie tutaj w 1411 roku król Władysław Jagiełło podpisał z Krzyżakami I pokój toruński.

 Zamek Dybów koło Kępy Bazarowej

Będąc na Kępie Bazarowej, zarezerwujcie sobie czas i przy okazji odwiedźcie ruiny Zamku Dybów. Leży on na tym samym brzegu Wisły, ale po drugiej stronie mostu Piłsudskiego, tuż obok plaży miejskiej. Zwiedzanie jest darmowe. Teren jest uporządkowany, mimo wszystko trzeba zachować ostrożność, łatwo o wypadek. Najlepiej zachowały się mury zewnętrzne zamku oraz brama główna prowadząca na dziedziniec.

 Zobacz także:

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Ratusz Staromiejski

Dom Mikołaja Kopernika

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą

Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika

Muzeum Twierdzy Toruń

Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

Apartamenty w Toruniu