Jak tanio zwiedzić Toruń?

Ponieważ podróżowanie zazwyczaj wiąże się z dużymi kosztami, nie każdy korzysta z możliwości odkrywania nowych miejsc. Na szczęście istnieją sposoby, żeby te koszty minimalizować. W tym artykule podpowiadamy, jak tanio zwiedzić Toruń.

Jak tanio zwiedzić Toruń? Konkretne propozycje

W Toruniu jest wiele ciekawych atrakcji i mnóstwo pięknych zabytków. Czasu, żeby zobaczyć wszystkie, brakuje nawet mieszkańcom Torunia. Poniżej przedstawiamy kilka tych, których zwiedzanie nie wiąże się z wydatkami.

Toruńska Starówka

Toruńska Starówka obejmuje Rynek Starego Miasta oraz Rynek Nowego Miasta. Obie jej części są magiczne same w sobie, a malownicze uliczki zachęcają do spacerów. Przechadzając się po Toruńskiej Starówce, możecie podziwiać piękną architekturę między innymi majestatyczny Dwór Artusa oraz barokową urodę Kamienicy pod Gwiazdą. Nieco bardziej z boku znajduje się Krzywa Wieża — koniecznie jej poszukajcie.

Dzieci szczególnie ucieszą się z poszukiwań toruńskich figur. Gorąco polecamy odwiedziny u psa Filusia, toruńskiego osiołka, toruńskiego flisaka oraz toruńskiej piernikarki. Nie zapomnijcie również o toruńskim kocie. Ta część spaceru będzie jeszcze ciekawsza, jeśli rodzice zapoznają się legendami, które wiążą się z tymi pomnikami i opowiedzą swoim pociechom ich niezwykłe historie. Z kolei postój przy pomniku Mikołaja Kopernika jest dobrą okazją do opowieści na temat życia i dokonań tego wybitnego astronoma, prawnika, ekonomisty i duchownego zarazem.

Muzea

Obiekty, które podlegają ustawie o muzeach, mają obowiązek raz w tygodniu zapewnić zwiedzającym bezpłatny dostęp do swoich zasobów. W Toruniu siedzibą Muzeum Okręgowego jest Ratusz Staromiejski. Wszystkie wystawy na terenie tego obiektu w każdą środę można oglądać bezpłatnie. To samo dotyczy Domu Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników Tony`ego Halika oraz Muzeum Twierdzy Toruń.

Bezpłatne jest również zwiedzanie Katedry Świętych Janów. Można oczywiście złożyć dowolny datek na utrzymanie budowli, ale nie jest to konieczne. Z opłatą wiąże się natomiast wejście na wieżę tej niezwykłej gotyckiej świątyni.

Ruiny zamków

Mało kto wie, że w lewobrzeżnej części Torunia, w dzielnicy Podgórz przy ulicy Dybowskiej znajdują się Ruiny Zamku Dybów. Nie jest to obiekt zagospodarowany i nie oferuje żadnych komercyjnych atrakcji, ale za to pasjonaci mogą tu poczuć ducha toruńskiej historii zupełnie za darmo. Bardzo ciekawym obiektem są również Ruiny Zamku w Złotorii, które znajdują się w oddalonej o 10 km od Torunia malowniczej wsi Złotoria. Ich zwiedzanie również jest bezpłatne.

Zatem jak tanio zwiedzić Toruń?

Jak widać, jest całkiem sporo możliwości. W Toruniu i okolicach można miło i ciekawie spędzić czas, nie wydając przy tym praktycznie ani złotówki. Mamy nadzieję, że powyższe propozycje i wskazówki będą dla Was zachętą do odwiedzin w naszym pięknym mieście.

Zobacz także:

Jak spędzić weekend w Toruniu?

Bulwar Filadelfijski w Toruniu

Piernikowa Aleja Gwiazd

Apartamenty w Toruniu