Toruński Gotyk

Toruń to jedno z najbardziej gotyckich miast w Polsce. Czerwona cegła kościołów, murów obronnych, bram czy ruin zamku krzyżackiego to bardzo wyróżniająca dla cecha miasta. Spacerując uliczkami starówki, co chwilę spotykamy gotyckie budowle. Nie bez powodu hasło: "gotyk na dotyk" przyjęło się jako promujące miasto Toruń, które od czasów średniowiecza zachowało się w stanie prawie że nienaruszonym.

Kępa Bazarowa – rezerwat przyrody w Toruniu

Naprzeciw toruńskiej starówki, pomiędzy głównym korytem Wisły a tak zwaną Małą Wisłą, na wodach królowej polskich rzek, leży wyspa zwana Kępą Bazarową. Nazwa Kępa Bazarowa nie jest przypadkowa, szczególnie upodobali ją sobie kupcy i stanowiła dla nich element szlaku handlowego i stąd wzięło się jej nazewnictwo. Kępa bazarowa to także miejsce ważnych dla Torunia wydarzeń historycznych, to właśnie tu podpisano traktat o pokoju toruńskim w 1411 roku.

Kościół św. Jakuba

Toruński Kościół św. Jakuba jest wspaniałą, gotycką budowlą. Ze względu na swój wygląd i wyjątkową konstrukcję, uważany jest za najpiękniejszy budynek sakralny w Toruniu. Co roku odwiedzają go całe rzesze wiernych oraz turystów zainteresowanych architekturą sakralną. Jest to najstarszy budynek sakralny w Toruniu, został wzniesiony w I połowie czternastego wieku i był budowany na wzór zachodnioeuropejskich katedr. Po dziś dzień budzi zachwyt polskich i zagranicznych turystów.

Toruńska Barbarka

Toruń jest miastem, w którym nie brakuje leśnych krain 😊, w ostatnim artykule zachęcaliśmy Was do rekreacji na świeżym powietrzu na terenie Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu, dziś chętnie zaprosimy Was do Barbarki, starego osiedla leśnego położonego w północno-zachodnich krańcach Torunia. Nazwa Barbarka nie jest przypadkowa, pochodzi od św. Barbary, stojącej wśród lasów (Sancta Barbara in Bormol).

Bulwar Filadelfijski

Od czasów średniowiecznych mieścił się tu port, do którego zawijały statki morskie, kursujące m.in. do Warszawy, Gdyni czy Gdańska. Dziś jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców oraz turystów. Bulwar Filadelfijski został wybudowany w 1973 roku. Powstał w wyniku przebudowy dawnego nadbrzeża portowego w tereny rekreacyjne. Nazwę nadano mu w 1976 roku (lub jak mówią inne źródła w 1977 roku), a zawdzięcza ją amerykańskiej Filadelfii, która była pierwszym zagranicznym miastem partnerskim Torunia. Początkowo działały tu kąpieliska, mieszczące nawet 2,5 tysiąca osób. W 2008 roku zamknięto ostatni basen, a w jego miejscu obecnie znajduje się hotel. 28 czerwca 2022 roku rozpoczęto najnowszą modernizację bulwaru, która ma trwać co najmniej do jesieni 2023 roku.

Produkcje filmowe związane z Toruniem

Czy wiesz, że Toruń to miasto, które ma szczególne znaczenie dla rozwoju polskiej kinematografii? To w Toruniu powstało wiele ważnych dla rozwoju kultury i sztuki filmów. To jedno z ulubionych przez twórców miast, które stało się tłem wielu znanych filmów. Ciekawi jesteśmy, czy znacie produkcje filmowe związane z Toruniem? Zapraszamy do lektury!

Planetarium Toruń

Planetarium Toruń - Centrum Popularyzacji Kosmosu jest jedną z największych atrakcji Torunia. Jest obiektem kulturalny prowadzony przez Fundację Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu. Planetarium w Toruniu zostało uroczyście otwarte 17 lutego 1994 roku, a pierwszy publiczny pokaz odbył się 2 dni później, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Premierowy seans nosił tytuł „A jednak się kręci”.

Historia pierników

Toruńskie pierniki są jednym z najbardziej znanych produktów regionalnych w Polsce. Historia pierników, związana oczywiście z Toruniem, sięga już średniowiecza. Pierwsze wzmianki o toruńskich piernikach pochodzą z XIV wieku. Wówczas miasto było ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym, a pierniki były jednym z najważniejszych towarów produkowanych przez toruńskich rzemieślników.

Wycieczka szkolna do Torunia

Wycieczka szkolna do Torunia. Toruń to piękne miasto, którego historia sięga średniowiecza. Znajdują się tu liczne zabytki, które warto zobaczyć podczas wycieczki szkolnej. Przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych miejsc, które warto zwiedzić podczas wizyty w Toruniu z grupą szkolną.

5 fajnych miejscówek w okolicach Torunia

Jeśli chcecie odwiedzić rejony, gdzie historia spotyka się z naturą i tradycją, powinniście rozważyć wizytę w okolicach Torunia. Znajduje się tu wiele malowniczych miejsc, takich jak Olenderski Park Etnograficzny, plantacja lawendy w Grębocinie, ruiny zamku krzyżackiego w Małej Nieszawce, Zamek Bierzgłowski i Gospodarstwo Edukacyjne BabaLuda. Przedstawimy Wam nieco więcej informacji na temat każdego z tych […]

Postacie Torunia: Elżbieta Zawacka

W dzisiejszym wpisie przeniesiemy się do czasów, kiedy Toruń znajdował się pod zaborem pruskim, bo właśnie wtedy na świat przyszła kolejna bohaterka naszego cyklu postacie Torunia - Elżbieta Zawacka. Elżbieta Zawacka ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Poznańskim, by następnie pracować jako nauczycielka.

Astronomiczny Toruń

Mikołaj Kopernik Kopernik wysławił Toruń jako astronom, koniec i kropka. Myślicie, że to wszystko na ten temat? Okazuje się, że nie! Tradycje Torunia są o wiele bogatsze i pojęcie Astronomiczny Toruń nie jest związane tylko z Mikołajem Kopernikiem. Mikołaj Kopernik jest znaną postacią ze świata astronomii i nazwa Miasto Kopernika często funkcjonuje zamiennie z nazwą […]

Polecamy: Kwiaciarnia Anna

Dzisiaj zaczynamy cykl wpisów o współpracach. W tych wpisach nie będziemy polecać wam atrakcji jakimi Toruń stoi. Będziemy polecać wam firmy, w których warto zakupić jakieś pamiątki bądź umilić sobie pobyt w Toruniu. Pierwszą rodzinną firmą którą chcemy wam zaprezentować jest Kwiaciarnia Anna. Trochę historii Pani Ania od dziecka kochała kwiaty. Ich towarzystwo sprawiało jej […]

Dziecko w Toruniu

Toruń to niezwykle piękne miasto, które warto pokazać swoim dzieciom. Czeka tu na nich moc atrakcji i przygód. Jakich? Tego dowiecie się z naszego dzisiejszego artykułu.

Postacie Torunia – Samuel Bogumił Linde

Choć trudno w to uwierzyć, Słownik Języka Polskiego autorstwa Lindego był pierwszą nowoczesną publikacją naukową tego typ. Linde opierał się na polskich drukach z XVI-XVIII wieku. Przy każdym wyrazie w słowniku znajdują się liczne cytaty dotyczące sposobu użycia danego wyrazu w kontekście. Słownik Lindego stał się wzorem, przykładem do naśladowania dla uczonych z całej Europy.

Dlaczego warto zwiedzić Toruń?

Polskie miasta są piękne😊. Nie dziwi nas wcale, że czasem trudno jest Wam się zdecydować, które z nich warto zwiedzić, najlepiej wszystkie. Ponieważ pochodzimy z Torunia i wokół miasta piernika toczy się nasze życie, w dzisiejszym artykule podamy Wam mnóstwo powodów, dla których warto zwiedzić właśnie Toruń. Zapraszamy!

Muzeum w Toruniu

Planując wycieczkę do Torunia, warto zapoznać się z ofertą okolicznych muzeów. W tym artykule przygotowaliśmy spis i krótką charakterystykę najciekawszych, według nas, toruńskich muzeów.

Postacie Torunia – Samuel Thomas Sömmerring

Toruń to miasto Mikołaja Kopernika, pierników i przepięknej starówki. Słynie z Planetarium i Ruin Zamku Krzyżackiego.  Nie wszyscy pamiętamy, że mieszkał tam człowiek, który już w 1795 roku odkrył szkodliwy wpływ palenia na zdrowie człowieka i wskazał, że tytoń jest przyczyną choroby nowotworowej. W naszym cyklu postacie Torunia przedstawimy Wam dziś postać Samuela Thomasa Sömmerringa, który był jednym z najwybitniejszych torunian!

Postacie Torunia- Tony Halik

„Każdy urodził się pod jakąś gwiazdą, złą czy dobrą: gwiazdą przeznaczenia… Ja urodziłem się, tak przynajmniej mi się wydaje, pod gwiazdą przygody.” Powiedział kiedyś Tony Halik, jeden z najsłynniejszych podróżników wszech czasów.

Malowidła ścienne w toruńskich kamienicach

Malowidła toruńskie zaskakują wielkością, miejscem, w którym można je podziwiać i kunsztem artystycznym. Pojawiają się – musimy to tak ująć, bo wciąż są w fazie odkrywania – zarówno w miejscach sakralnych, jak i w prywatnych mieszkaniach. Są na stropach i ścianach, a ich poziom artystycznego wykonania zaskakuje turystów. Świadczy to niewątpliwie o zamożności i wysokiej edukacji owoczesnych mieszkańców.

Tuba Dei, czyli Toruń mniej znany

Toruń, choć jest znanym miastem, które rocznie odwiedza około dwóch milionów osób, to jednak potrafi mieć swoje tajemnice. Czy wiecie, że to właśnie w naszym mieście jest największy średniowieczny dzwon w całej środkowej Europie!? Znajduje się na wieży Katedry św. Janów od 22. września 1500 roku.

Ferie zimowe

Mini wakacje, czyli ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Niektórzy z nas wolą je spędzać pod kocem z dzieckiem z filiżanką ciepłej kawy lub herbaty, jednak są tacy, którzy chcą ten czas poświęcić na aktywne rozrywki. Do której grupy należysz?

Czy zwierzęta mówią w Wigilię?

Kto z nas jako dziecko nie czekał w Wigilię do północy aż ukochany pies, kot lub chomik powie mu w końcu, o czym myślał cały rok? Niemal każdy, prawda? A na pewno każdy, kto miał w domu pupila. Nad tym, czy zwierzęta mówią w Wigilię ludzkim głosem, zastanawiają się zwłaszcza najmłodsi. Jednak skąd w ogóle taki pomysł ...

Jak tanio zwiedzić Toruń?

Ponieważ podróżowanie zazwyczaj wiąże się z dużymi kosztami, nie każdy korzysta z możliwości odkrywania nowych miejsc. Na szczęście istnieją sposoby, żeby te koszty minimalizować. W tym artykule podpowiadamy, jak tanio zwiedzić Toruń ...

Mikołajki w Toruniu – 5 pomysłów

6 grudnia to tak zwane Mikołajki. Na ten dzień czekają zwłaszcza dzieci. W tym artykule podpowiadamy, jak spędzić Mikołajki w Toruniu. W okolicach dnia Świętego Mikołaja na ulicach Torunia z pewnością spotkacie wielu jego przedstawicieli. Pojawią się oni również w centrach handlowych i salach zabaw ...

Pałac Dąmbskich w Toruniu

Pałac Dąmbskich w Toruniu to jedna z tych kamienic, które swoją urodą osławiły miasto. O tym, co się w niej obecnie znajduje i na co warto zwrócić uwagę, przeczytacie w tym artykule. Znajdziecie w nim także krótki opis historii Pałacu Dąmbskich w Toruniu. ...

Toruńska czarownica

Słyszeliście o toruńskiej czarownicy? Lubicie mistyczne klimaty? Jeśli tak, z pewnością zainteresuje Was informacja, że w sierpniu 2022 roku archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odnaleźli grób czarownicy. Gdzie odkryto zwłoki toruńskiej czarownicy? Wykopaliska, podczas których doszło do nietypowego znaleziska, odbywały się w sierpniu 2022 roku w niewielkiej, oddalonej od Torunia o 40 km wsi Pień ...

Toruń to żużel – 6 ciekawostek

W stwierdzeniu — Toruń to żużel nie ma ani odrobiny przesady. Ta dyscyplina sportu jest silnie związana z historią miasta, a mieszkańcy są jej wiernymi kibicami. W Toruniu znajduje się również jeden z najnowocześniejszych na świecie obiektów sportowych z torem żużlowym – Motoarena Toruń ...

Położenie Torunia

Toruń leży w północnej Polsce w środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego. Położenie Torunia można, między innymi, rozpatrywać pod względem geograficznym i historycznym. Dobrym punktem odniesienie jest również umiejscowienie miasta względem królowej polskich rzek oraz innych dużych miast ...

Toruńskie murale

Toruń jest miastem, po którym spaceruje się z ogromną przyjemnością, a jednym z ciekawszych elementów tych wędrówek jest możliwość podziwiania toruńskich murali. W tym artykule podpowiemy, gdzie szukać najciekawszych przejawów sztuki ulicznej. Jednym z bardziej znanych murali Torunia jest praca przedstawiająca lidera grupy Republika — Grzegorza Ciechowskiego ...

Toruńska Barbarka — Osada Leśna

Mnóstwo zieleni, las i bliskość natury to znaki rozpoznawcze znajdującej się na północno-zachodnim brzegu Torunia Leśnej Osady Barbarka. Miejsce zawdzięcza nazwę legendzie o objawieniu świętej Barbary. Pierwsze informacje o istnieniu osady pochodzą z 1299 roku. Obecnie jest miejscem kultu i pamięci ...

Bunkier – Wisła w Toruniu

W czasie II Wojny Światowej ludność cywilna żyła w ciągłym strachu i niepokoju, a liczne naloty bombowe oraz ataki zbrojne zmieniły życie społeczeństwa w prawdziwy koszmar. W odpowiedzi na działania wroga powstawało wiele inicjatyw o charakterze ochronnym. Jednym z nich była budowa bunkrów. Bunkier – Wisła ocalił wiele istnień ludzkich ...

Zamek w Złotorii obok Torunia

Toruń każdemu z nas kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem i piernikami. Wizyta na Rynku Starego Miasta czy odwiedziny w planetarium to jedne z najpopularniejszych punktów zwiedzania. Jednak osoby, które dobrze znają miasto, szukają nowych miejsc do odkrycia. Jednym z nich jest właśnie zamek w Złotorii niedaleko Torunia ...

Ruiny Zamku Dybów w Toruniu

Zamek Dybowski został wybudowany w XV wieku przy granicy Królestwa Polskiego z Państwem Krzyżackim. Zleceniodawcą budowy był król Władysław Jagiełło. Zamek miał być symbolem siły i stanowił odpowiedź dla istnienia przy Starym Mieście Zamku Krzyżackiego. Obecnie Zamek Dybowski jest obok zamku krzyżackiego drugą średniowieczną warownią w Toruniu ...

Muzeum Twierdzy Toruń

Muzeum Twierdzy Toruń mieści się przy ulicy Wały Generała Sikorskiego 23/25. Zlokalizowane zostało w budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, które stanowiły element XIX wiecznego systemu obronnego wschodniej granicy Prus. Toruńskie fortyfikacje to jedne z najlepiej zachowanych w Europie obiektów tego typu ...

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu powstało w 1861 i należy do najstarszych i największych obiektów tego typu w kraju. Instytucja stale się rozwija i poszerza swoją ofertę. Systematycznie organizowane są także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Chętni mogą wziąć udział w konkursach, również międzynarodowych, spotkaniach ze sławnymi osobami, warsztatach czy wykładach ...

Toruńska piernikarka

Toruń jest miastem pełnym niespodzianek. Spacerując urokliwymi uliczkami, warto zachować czujność. W tłumie turystów łatwo przeoczyć wiele ciekawostek. Jedną z nich jest właśnie pomnik toruńskiej piernikarki. Toruńskie pierniki zaczęto wypiekać już w XIII wieku. Najwcześniejsze spisane wzmianki dotyczące piernikarskiego rzemiosła pochodzą z 1380 roku ...

Toruński smok

O tym, że Toruń ma swoją białą damę, własną planetoidę i kilka bohaterskich kotów pisaliśmy już wcześniej, ale czy wiedzieliście, że w historii Torunia pojawił się również smok? Toruński smok po raz pierwszy był widziany 13 czerwca 1746 roku przez mistrza ciesielskiego Johanna Georga Hieronimi ...

Planetoida (12999) Toruń

Wiedzieliście, że Toruń ma własną planetoidę? Taki zaszczyt spotkał naprawdę niewiele polskich miast. Jedynym, które ma dwie własne planetoidy, jest Gdańsk. O tym, czym jest planetoida i jak to się stało, że jedna spośród wielu nosi nazwę „Toruń”, przeczytacie w tym artykule ...

Kościół św. Jakuba w Toruniu

Toruński Kościół św. Jakuba jest wspaniałą, gotycką budowlą. Ze względu na swój wygląd i wyjątkową konstrukcję, uważany jest za najpiękniejszy budynek sakralny w Toruniu. Co roku odwiedzają go całe rzesze wiernych oraz turystów zainteresowanych architekturą sakralną ...

Za co dzieci kochają Toruń?

Miasto Kopernika jest ulubionym miastem wielu osób, niektórzy wracają do nas regularnie. Przyciąga ich niezwykła architektura, ciekawa historia oraz niepowtarzalny klimat. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, za co dzieci kochają Toruń? ...

Rynek Starego Miasta w Toruniu

Jeśli jesteś w Toruniu po raz pierwszy, koniecznie zajrzyj na Rynek Starego Miasta. Ten niewielki plac mieści się na planie kwadratu o boku około 107 metrów, ale oferuje naprawdę wiele ciekawych atrakcji. Aby je obejrzeć, nie będziesz potrzebować wiele czasu ...

Najpiękniejsza ulica w Toruniu

Toruń jest naprawdę dużym miastem i nie brakuje w nim urokliwych ulic i uliczek. Te najbardziej znane i cenione zlokalizowane są w pobliżu toruńskiej starówki. Wśród tych, które warto zobaczyć, znajdują się ulica Żeglarska, ulica Szeroka i ulica Ciasna ...

Legenda o toruńskim kocie

Toruń jest miastem, które kryje w sobie wiele tajemnic. Oprócz ciekawej historii może poszczycić się także bogatym zbiorem legend. Jedną z nich jest legenda o toruńskim kocie, a nawet dwie legendy o dwóch toruńskich kotach ...

Rynek Nowomiejski w Toruniu

Rynek Staromiejski w Toruniu znają wszyscy. Nie każdemu jednak starcza wytrwałości, żeby odkryć Rynek Nowomiejski w Toruniu, a szkoda, bo to naprawdę piękne miejsce. Dziś chcemy Cię zachęcić, żebyś poświęcił nieco więcej uwagi właśnie tej części miasta ...

Toruński osiołek — pręgierz

Każdy kto choć raz był w mieście Kopernika, zapewne słyszał o toruńskim osiołku — pręgierzu. To jeden z najbardziej znanych pomników miasta. Ten uroczy posąg przyciąga głównie uwagę dzieci, które z wielką radością fotografują się z podobizną sympatycznego uparciucha ...

Legenda toruńskiego flisaka

Z Toruniem wiąże się wiele mniej lub bardziej prawdziwych historii. Jedną z nich jest legenda toruńskiego flisaka. Na pamiątkę wydarzeń, które opowiada ta historia, na rynku Starego Miasta stanął pomnik, który przedstawia grającego na skrzypcach, młodego mężczyznę ...

Filuś z Torunia

Filuś z Torunia to jeden z najbardziej znanych pomników miasta. Kochają go zwłaszcza najmłodsi, ale i starsi chętnie fotografują się z tym sympatycznym czworonogiem. Twórcą posągu jest Zbigniew Miklewicz, ale autorem pierwowzoru jest Zbigniew Lengren ...

Dwór Artusa w Toruniu

Dwór Artusa w Toruniu mieści się pod adresem Rynek Staromiejski 6. To właśnie tutaj dumnie wznosił się budynek pochodzący z końca XIV wieku. Od początku należał on do Bractwa Świętego Jerzego i pełnił rolę miejsca spotkań arystokracji, a nawet królów, książąt i namiestników królewskich ...

Jak spędzić weekend w Toruniu?

Jeden weekend w Toruniu na pewno nie wystarczy, żeby zobaczyć wszystko. Na szczęście Toruń jest tak zachwycający, że kto raz go odwiedzi, zawsze wraca. Będąc w Toruniu po raz pierwszy, warto dobrze zaplanować czas, zwłaszcza jeśli do dyspozycji mamy zaledwie dwa dni ...

Karnawał w Toruniu

Karnawał w Toruniu zarezerwuj nocleg w Toruniu Karnawał w Toruniu to całkiem niezły pomysł. Jeśli lubisz podróżować i zwiedzać ciekawe miejsca, być może zdecydujesz się spędzić karnawał właśnie w ten sposób. Dla osób, które chętnie poznają historię, architekturę oraz kulinaria kolejnych zakątków kraju lub świata, każda okazja jest dobra do mniejszej lub większej wyprawy ...

Herb Torunia

Spodziewać by się można, że w herbie Torunia znajdzie się piernik. Nic bardziej mylnego. Patrząc na jeden z najważniejszych symboli miasta, nie zobaczymy słodkiego wypieku. Zamiast tego widzimy klęczącego anioła w błękitnej szacie, który szeroko rozpostartymi, srebrnymi skrzydłami otula mury miasta. Anioł w jednej dłoni dzierży złoty klucz ...

Ferie w Toruniu

Ferie w Toruniu? Dlaczego nie? Nie każdy chce lub może jeździć w tym czasie na nartach. Pobyt w Toruniu, nawet weekendowy, jest doskonałą alternatywą dla osób, które lubią zwiedzać i poznawać nowe miejsca. Wystarczy wybrać nocleg w Toruniu, zapoznać się z toruńskimi atrakcjami i zaplanować przebieg pobytu ...

Żywe Muzeum Piernika

Toruń piernikami stoi. Będąc w tym wspaniałym mieście, nie sposób pominąć atrakcji związanych z tą znaną na całym świecie słodkością. Doskonałym sposobem na spotkanie z toruńskim piernikiem jest wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Powstało ono w 2006 roku i mieści się na toruńskiej starówce przy ul. Rabiańskiej 9 ...

Zamek Krzyżacki

Budowę zamku krzyżackiego w Toruniu rozpoczęto w latach 50. XIII wieku i ukończono po około 100 latach. Posiadłość krzyżackiego zakonu w Toruniu obejmowała także fosę zamkową, mury obwodowe, przedmurze, dawny młyn, gdanisko oraz szpital zamkowy. W przeciwieństwie do późniejszych budowli tego typu, które zostały osadzone na planie czworoboku ...

Ogród Zoobotaniczny

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu znajduje się na terenie dzielnicy Bydgoskie Przedmieście przy ul. Bydgoskiej 7. Od Rynku Staromiejskiego jest oddalony o około 1 km. Z centrum miasta można tutaj dotrzeć tramwajem linii 3 lub 5. Zachęcamy jednak do spaceru, zwłaszcza że trasa biegnąca ze Starego Miasta prowadzi przez tereny ...

Toruń

Toruń jest jednym z najpiękniejszych polskich miast. Legenda Mikołaja Kopernika, osławione toruńskie pierniczki, liczne zabytki oraz gotycka starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przyciągają tutaj co roku tłumy zwiedzających z kraju i ze świata. Toruń jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika. W 2019 roku odwiedziło go 2,5 mln ...

Ratusz Staromiejski

Ratusz Staromiejski w Toruniu jest główną świecką budowlą toruńskiego Starego Miasta. Ten gotycki budynek powstawał etapami w czasie XIII i XIV wieku. Najpierw zbudowano wieżę, którą z czasem podwyższono, nakryto blaszanym hełmem i zintegrowano ze wzniesionymi w późniejszym czasie zabudowaniami. W ten sposób powstał okazały budynek z wewnętrznym dziedzińcem ...

Olenderski Park Etnograficzny

Olenderski Park Etnograficzny mieści się podtoruńskiej wsi Wielka Nieszawka i został otwarty w maju 2018 roku. W Parku możemy podziwiać krajobraz nadwiślańskiej wsi z przełomu XIX oraz XX wieku. Na obszarze ponad 5 ha został odtworzony wygląd o formie najbardziej charakterystycznej dla osadnictwa olenderskiego. Na terenie parku znajdują ...

Niewidzialny Dom

Niewidzialny dom w Toruniu to stosunkowo nowe miejsce na mapie toruńskich atrakcji. Obiekt mieści się w samym sercu Starego Miasta przy ul. Strumykowej 5. Jest to jedno z 5 tego typu miejsc na świecie. Decydując się na wejście do Niewidzialnego Domu, musisz mieć świadomość, że wkraczasz do krainy całkowitej ...

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne w Toruniu powstało w 1959 roku. Jego twórczynią i pierwszym, wieloletnim dyrektorem była Profesor Maria Znamierowska-Prüfferowa. Za sprawą jej działań oddział etnograficzny Muzeum Okręgowego w Toruniu stał się samodzielną placówką i jest obecnie jednym z trzech największych obiektów tego typu w Polsce. Muzeum mieści się ...

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy powstało w listopadzie 2013 roku i znajduje się około 3 kilometrów od Starego Miasta przy ul. Władysława Łokietka 5. Jest to nowoczesne, interaktywne muzeum z wieloma ciekawymi stanowiskami oraz ofertą warsztatów. Tutaj poznasz ciekawostki z zakresu matematyki, fizyki, biologii, informatyki, astronomii oraz chemii ...

Krzywa Wieża w Toruniu

Jedną z najbardziej znanych i charakterystycznych budowli Torunia jest tzw. Krzywa Wieża, która mieści się przy ul. Pod Krzywą Wieżą 1. Jest ona jedną z około 52 dawnych baszt obronnych Torunia i jedną z 9 zachowanych do dzisiaj. Wybudowana została w końcu XIII wieku. W pierwotnej wersji ...

Katedra Świętych Janów

Katedra Świętych Janów jest jedną z największych gotyckich świątyń w Polsce i jednym z najdoskonalszych przykładów architektury halowej w Europie Środkowej. Budowę świątyni rozpoczęto w 1236 roku, trwała ona ponad 200 lat. Pierwszą wersją kościoła była budowla ceglana o długości około 1/3 obecnej świątyni. Do dzisiejszej formy doprowadzono ...

Dom Mikołaja Kopernika​

Mikołaj Kopernik był wybitnym, polskim astronomem, który jako pierwszy dowiódł, że Ziemia nie jest nieruchomym centrum kosmosu, a jedynie jedną z wielu planet krążących wokół Słońca. Mikołaj Kopernik przyszedł na świat 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Do jego narodzin doszło prawdopodobnie w rodzinnej kamienicy mieszczącej się przy ...

Dom Legend Toruńskich

Dom Legend Toruńskich to miejsce, które trzeba odwiedzić, zwłaszcza jeśli zwiedza się miasto w towarzystwie dzieci. Obiekt mieści się w pobliżu pomnika Mikołaja Kopernika, przy ul. Szerokiej 35. Jest to miejsce magiczne. Tutaj ożywają toruńskie legendy a wszyscy, którzy dom odwiedzają, stają się ich aktywnymi uczestnikami. Dom Legend ...

Bulwar Filadelfijski

Dawniej ruchliwe wybrzeże portowe a dziś jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców oraz turystów. Bulwary Filadelfijskie zostały zbudowane w 1969 roku. Swoją nazwę zawdzięczają amerykańskiej Filadelfii, która była pierwszym, zagranicznym miastem partnerskim Torunia. Bulwar Filadelfijski to długa na 1,8 kilometra, ciągnąca się wzdłuż murów Starego Miasta promenada, biegnąca brzegiem ...

Planetarium toruń

Planetarium w Toruniu mieści się przy ul. Franciszkańskiej 15. Pierwszy pokaz w obiekcie odbył się 19 lutego 1994 roku i nosił tytuł „A jednak się kręci”. Jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji miasta. Za sprawą rotundowego kształtu i charakterystycznej półkolistej kopuły budynek łatwo rozpoznać nawet z daleka ...